Kaip Praėjo 1960 M. Olimpinės žaidynės Romoje

Rugpjūčio 25 d. - rugsėjo 11 d. Romoje vyko septynioliktosios 1960 m. Vasaros olimpinės žaidynės. Tai buvo pirmosios Italijos vasaros olimpinės žaidynės, pirmosios žiemos žaidynės šioje šalyje buvo surengtos ketveriais metais anksčiau mažame miestelyje Cortina d'Ampezzo.

Kaip praėjo 1960 m. Olimpinės žaidynės Romoje

1955 m. Birželio 15 d. Paryžiuje vykusioje 50-ojoje Tarptautinio olimpinio komiteto sesijoje 17-osios vasaros olimpinių žaidynių sostine buvo išrinkta Roma. Pagrindinis Romos varžovas buvo šveicaras Lausanne'as, tačiau galutiniame balsavime Roma laimėjo rezultatu 35:24.

Amžinas miestas buvo nepaprastai pasirengęs varžyboms, sportininkai varžėsi 18 kompleksų. Varžyboms buvo naudojami istoriniai objektai: senovinėse Karakalos pirtyse buvo priimami gimnastai, imtynių kilimėliai buvo pastatyti Maksilijaus bazilikoje, maratono trasa ėjo senoviniu Apia keliu iki Koliziejaus.

Penki su puse tūkstančio sportininkų iš 83 šalių varžėsi dėl 150 medalių komplektų 18 sporto šakų. Olimpiados atidarymo ir uždarymo ceremonijos buvo surengtos naujame „Foro Italico“stadione, kuriame tilpo 90 000 žiūrovų.

Į žaidynes sovietų komanda atvyko su 285 žmonėmis. Aukso medalių sąskaitą atidarė ilgiausiai šokinėjanti Vera Krepkina. Liudmila Ševtsova laimėjo 800 m bėgimą, Elvira Ozolina pelnė auksą už ieties metimą. Irina Press laimėjo 80 metrų varžybas, jos sesuo Tamara puikiai pasirodė rutulio stūmime ir disko metime, pasiimdama sidabrą, o Nina Ponomareva gavo aukso medalį.

Tarp sportininkų vyrų TSRS rinktinėje pasižymėjo Viktoras Tsibulenko (ieties metimo auksas), Vasilijus Rudenkovas (kūjo metimas). 10 km lenktynėse nugalėjo Piotras Bolotnikovas, šuolį į aukštį laimėjo Robertas Šavlakadze, 20 km - Vladimiras Golubnichy.

Amerikos bėgikė Wilma Rudolph džiaugėsi didžiuliu populiarumu žaidynėse ir uždirbo pelnytą auksą. Už grakščią bėgimą ji buvo praminta Juodąja gazele. Pirmasis olimpinis čempionas, atstovaujantis Afrikai, buvo maratonininkas Abebe Bikila (Etiopija), kuris visą distanciją įveikė basas.

Iš mūsų boksininkų čempiono vardą gavo tik lengvasis Olegas Grigorjevas. Romoje žvaigždė pakilo iki Cassius Clay, kuris 18 metų iškovojo lengvojo svorio kategorijos titulą. Tada jis pakeitė savo vardą į Muhammadą Ali ir buvo išrinktas didžiausiu profesionalių bokso sunkiasvorio čempionu. Tarp sovietinių imtynininkų Ivanas Bogdanas, Avtandilas Koridze ir Olegas Karavaevas tapo prizininkais.

Irkluotojas Viačeslavas Ivanovas laimėjo varžybas vienas, pakartodamas savo Melburno sėkmę. Sovietinė baidarininkė Antonina Seredina laimėjo vienviečių ir porą su Maria Shubina.

Sovietiniai fechtuotojai pasirodė gerai. Pirmą kartą olimpiados istorijoje vyrų ir moterų folijos komandos iškovojo pergales, individualų turnyrą laimėjo sportininkas Viktoras Ždanovičius.

Geriausiu žaidynių sportininku buvo pripažintas sovietų sunkiaatletis Jurijus Vlasovas, kuris užfiksavo olimpinius rekordus sunkiu svoriu visiems trims judesiams, taip pat ir klasikinio triatlono (537, 5 kg) sumoje. Jo įrašai tuo pačiu metu tapo pasaulio rekordais. Lengva Jurijaus ranka kelias į šį titulą buvo atidarytas Vasiliui Aleksejevui, Leonidui Zhabotinsky ir Andrejui Chemerkinui.

Tai buvo pirmoji olimpiada, kuriai buvo suteikta visa televizija. Tiesioginės transliacijos buvo vykdomos 18 Europos šalių ir šiek tiek vėluodamos dėl laiko skirtumo JAV ir Kanadoje.

Žaidynėse buvo užfiksuoti 74 olimpiniai rekordai, iš kurių 27 viršijo pasaulio rekordus. Sovietų rinktinė neoficialiame komandos renginyje išlaikė lyderio poziciją, iškovodama 103 medalius, iš kurių 43 buvo auksiniai. Antroji vieta atiteko JAV komandai (71 apdovanojimas, 34 aukso medaliai). Trečia buvo suvienyta Vokietijos (FRG ir VDR) komanda, gavusi 42 medalius (12 aukso).