1948 M. Žiemos Olimpinės žaidynės Sankt Moritze

Šveicarijoje įvyko pirmosios baltosios olimpinės žaidynės po Antrojo pasaulinio karo. Ši šalis kovų nepaveikė, o Sankt Moritzas jau buvo olimpinių žaidynių sostinė 1928 m. Todėl jam nereikėjo specialių treniruočių - buvo pagrindinės sporto bazės ir organizacijos patirtis.

1948 m. Žiemos olimpinės žaidynės Sankt Moritze

1948 m. Žiemos olimpinės žaidynės tapo jubiliejumi, penkta iš eilės. Jame dalyvavo 669 sportininkai iš 28 šalių. Politika paliko pėdsaką žaidynių organizavime. Tarptautinis olimpinis komitetas neleido varžybose dalyvauti komandoms iš Vokietijos ir Japonijos. Sovietų Sąjunga, kuri tuo metu pradėjo užimti pirmaujančias pozicijas kai kuriose sporto šakose, į žaidynes pasiuntė funkcionierių delegaciją. Grįžusi ji pranešė, kad SSRS dar anksti dalyvauti žiemos olimpinėse žaidynėse.

Sankt Moritze buvo sužaisti 22 apdovanojimų rinkiniai iš 9 sporto šakų: lygumų slidinėjimas, ledo ritulys, dailusis čiuožimas, šiaurietiškas kombinuotas, bobslėjaus, griaučių, kalnų slidinėjimas, čiuožimas ant ledo ir šuoliai su slidėmis.

Lygumų slidinėjime aukščiausią vietą užėmė švedai. Jie tapo visų trijų disciplinų - 18 ir 50 km lenktynių, taip pat 4x10 km estafetės - nugalėtojais. Vienvietėse tik viena bronza atiteko suomiams, kurie estafetėje taip pat liko antri. Dar vienas Norvegijos estafetės komandos bronzos medalis.

Kaip ir reikėjo tikėtis, ledo ritulio turnyrą laimėjo kanadiečiai, tačiau ne be vargo. Surinkę tiek pat taškų su Čekoslovakijos rinktine ir sužaidę su jais lygiosiomis 0: 0, Kanados ledo žaidėjai aukso medalius gavo pagal geriausią skirtumą tarp įmuštų ir praleistų įvarčių.

Kalnų slidinėjimo disciplinose didvyriu tapo prancūzas Henri Oreye, iškovojęs du aukso ir vieną bronzos medalius. Šuolių su slidėmis metu visą podiumą užėmė Norvegijos skraidantys slidininkai. Antrąją vietą užėmė 1932 ir 1936 metų olimpinių žaidynių nugalėtojas Birgeris Ruudas. Šis drąsus vyras buvo įkalintas koncentracijos stovykloje, nes karo metu atsisakė dalyvauti sporto ir politiniuose renginiuose.

Norvegijos čiuožėjai paėmė auksą trijose iš keturių olimpiadoje pristatytų disciplinų. Amerikietis Richardas Buttonas pradėjo naują dailiojo čiuožimo erą. Laisvoje programoje jis pristatė akrobatikos elementus ir šuolius. Buttonas tapo pirmuoju čiuožėju, atlikusiu dvigubą ašį olimpinėse žaidynėse.

Neoficialioje įskaitoje Norvegija, Švedija ir Šveicarija iškovojo po 10 medalių. JAV olimpinė komanda su devyniais medaliais liko ketvirta.