1994 M. Žiemos Olimpinės žaidynės Lilehameryje

XVII žiemos olimpinėse žaidynėse Lilehameryje (Norvegija) dalyvavo 1737 sportininkai iš 67 šalių. Jie varžėsi dėl 61 apdovanojimų rinkinio 12 sporto šakų. Tarptautinis olimpinis komitetas šias žaidynes organizavo praėjus dvejiems metams po ankstesnių, kad būtų atskirta vasaros ir žiemos olimpinių žaidynių laikas.

1994 m. Žiemos olimpinės žaidynės Lilehameryje

Pirmą kartą Lilehameryje buvusios SSRS sportininkai žaidė kaip atskiros komandos, o Rusijos komanda pademonstravo puikius rezultatus, iškovojusi daugiausiai aukso medalių - 11. Dėl to ji užėmė pirmąją komandos vietą, tačiau pralaimėjo bendras iškovotų medalių skaičius norvegams - 26, palyginti su 23.

Dailiojo čiuožimo metu rusai paėmė beveik visą auksą: Aleksejus Urmanovas vienviečių vyrų rungtyse, Oksana Grischukas ir Evgenijus Platovas šokių porų varžybose, dar vienas žaidynių triumfas buvo pora Jekaterina Gordejeva ir Sergejus Grinkovas. Moterų tarpe taip pat nugalėjo sovietinio dailiojo čiuožimo mokyklos atstovė ukrainietė Oksana Baiul.

Puikiai pasirodė Rusijos biatlono rinktinė, kurioje spindėjo Sergejus Chepikovas, kuris laimėjo sprintą. Moterų komanda, vadovaujama Anfisos Reztsovos, laimėjo estafetę, vyrai paleido Vokietijos rinktinę į priekį ir iškovojo sidabrą. Dar vieną aukso medalį mūsų komandai parvežė vyrų 20 km lenktynių nugalėtojas Sergejus Tarasovas.

Moterų slidinėjimo komanda, kurią sudarė Lyubvi Egorova, Elena Vyalbe, Larisa Lazutina ir Nina Gavrylyuk, niekam nepaliko jokių šansų. Triskart „Lillehammer“žaidynių čempione tapo Lyubovas Egorova, kuris taip pat laimėjo penkių kilometrų lenktynes klasikiniu smūgiu ir 15 km lenktynes pagal „Gundersen“sistemą. Vyrams šioje sporto šakoje buvo puikus norvegas Bjornas Daly, kuris iškovojo du auksus ir sidabrą. Uzbekistanas iškovojo pirmąjį olimpinį aukso medalį. Lina Cheryazova buvo geriausia laisvuoju stiliumi akrobatikoje, pirmą kartą pristatyta Baltojoje olimpiadoje.

Deja, Rusijos ledo ritulininkai liko be medalių. Pusfinalyje mūsų būrys negalėjo aplenkti švedų, o mače dėl trečiosios vietos pralaimėjo suomiams. Pirmą kartą olimpinių žaidynių istorijoje finalinės rungtynės Švedija ir Kanada baigėsi susišaudymu, kuriame švedai buvo tikslesni. Tarp kitų „Lillehammer“herojų yra norvegų čiuožėjas Johanas-Olafas Kossas, laimėjęs tris distancijas.