Kaip Praėjo 1984 M. Olimpinės žaidynės Sarajeve

1984 m. XIV žiemos olimpinės žaidynės vyko vasario 8–19 dienomis Sarajeve (Jugoslavijoje). Jose dalyvavo 1272 sportininkai (998 vyrai ir 274 moterys) iš 49 šalių. Oficialus olimpinių žaidynių simbolis buvo Vuchko vilkų jauniklis.

Kaip vyko 1984 m. Olimpinės žaidynės Sarajeve

Olimpinių žaidynių atmosfera buvo gana įtempta. Dėl to buvo kaltas šaltasis karas, turėjęs įtakos sportininkų santykiams. SSRS rinktinę žaidynėse lydėjo žvalgybos pareigūnai, budriai stebėję sportininkų elgesį ir kontaktus. Neorganizuotų JAV ir Sovietų Sąjungos santykių fone amerikiečiai vis dažniau pradėjo vilioti sovietinius trenerius ir sportininkus. Tai padėjo pagerinti Jungtinių Valstijų komandos mokymą, o vien tik idėjinio priešo suerzinimas JAV žvalgybos tarnyboms suteikė daug malonumo.

1984 m. Olimpinės žaidynės Jugoslavijoje tapo VDR triumfu. Rytų vokiečiai gavo 9 aukso medalius, SSRS sportininkai - tik 6. Vladislavas Tretyakas atidarymo ceremonijoje nešė sovietinę vėliavą. Tikriausiai tai atnešė sėkmę mūsų rinktinės ledo ritulininkams, kurie žaidynėse užėmė pirmąją vietą.

Olimpiados lyderis buvo Švedijos slidininkas Gunde Svanas, kuris varžybose iškovojo du aukso, vieną sidabro ir vieną bronzos medalį. Jo vardas yra įtrauktas į Gineso rekordų knygą. Swannui buvo suteiktas pasaulio vardas 11 kartų ir jis laimėjo olimpines žaidynes 4 kartus.

Trasos karaliene tapo Suomijos sportininkė Marya Hamyalainen, kuri per žaidynes tris kartus lipo ant aukščiausio pakylos laiptelio. Vyrų vienviečiame čiuožime čempiono titulą iškovojo amerikiečių dailusis čiuožėjas Scottas Hamiltonas, pasižymėjęs neįprastai dideliu judėjimo ant ledo greičiu.

Vienintelio dailiojo čiuožimo moterims auksas atiteko jaunajai VDR iš Katharinos Witt. Ją nuolat apsupo minia žurnalistų ir gerbėjų. Wittas buvo vadinamas jausmingiausiu, elegantiškiausiu ir seksualiausiu olimpinių žaidynių sportininku. Bronzos medalis tarp vienetų atiteko sovietų sportininkei Kirai Ivanovai. Šokant ant ledo čempionais tapo britai Christopheris Deanas ir Jane Torvill.

Ledo ritulio turnyras buvo labai įdomus. SSRS rinktinė norėjo susitvarkyti su JAV komanda dėl pralaimėjimo paskutinėje Olimpinėse žaidynėse Leik Plaside. Tačiau jiems nepavyko atkeršyti, JAV komanda negalėjo patekti į finalą. Finaliniame turnyre įdomiausi buvo susitikimai su kanadiečiais ir čekais. SSRS komanda nugalėjo Kanados rinktinę rezultatu 4: 0, šiame žaidime puikiai pasirodė vartininkas Vladislavas Tretyakas. Jis taip pat spindėjo susitikime su čekais, kurį sovietų sportininkai laimėjo rezultatu 2: 0, iškovodami aukso medalius.