Kaip Praėjo 1988 M. Olimpinės žaidynės Seule

Seulas gavo teisę rengti XXIV vasaros olimpines žaidynes 84-ojoje TOK sesijoje 1981 m. Rugsėjo 30 d. Po praėjusių olimpinių žaidynių boikotų stipriausi SSRS, JAV, Rytų Vokietijos ir kitų šalių sportininkai pagaliau gavo galimybę vėl išmatuoti jėgas.

Kaip sekėsi 1988 m. Olimpinėse žaidynėse Seule

Visiškai išvengti boikotų ir šį kartą nepavyko: Kuba, Etiopija, Nikaragva ir kai kurios kitos šalys.

Nepaisant to, žaidynėse dalyvavo 159 šalys, joms atstovavo 8391 sportininkas, o tai tapo rekordu. Žaidimų transliaciją stebėjo daugiau nei trys milijardai žmonių 139 pasaulio šalyse. Olimpiados programoje buvo numatytos naujos sporto šakos - tenisas ir stalo tenisas, moterų sprintas dviračių sporto varžybose, 10 000 metrų bėgimas moterims ir dar 11 disciplinų.

Jau tapo įprasta, kad intensyviausia kova dėl medalių vyko tarp SSRS, JAV ir VDR. Taip buvo Seule, neoficialiose komandinėse varžybose sovietų sportininkai iškovojo 55 aukso, 31 sidabro ir 46 bronzos medalius. VDR olimpiečiams pavyko išspausti amerikiečius ir užimti antrąją vietą, jie gavo 37 aukso, 35 sidabro ir 30 bronzos medalių. Nemažai nuo jų atsiliko sportininkai iš JAV, iškovoję 36 aukso, 31 sidabro ir 27 bronzos medalius.

Seule vykusiose varžybose puikiai pasirodė sovietų gimnastės, iškovojusios 10 aukščiausio lygio apdovanojimų iš 14. Sportininkai iškovojo tiek pat aukso medalių. Vyrų krepšinio ir rankinio komandos pasiekė pergales. Vėlgi, kaip ir Maskvos olimpiadoje, sovietinis plaukikas Vladimiras Salnikovas iškovojo aukso medalį. Tačiau tikroji olimpiados herojė buvo VDR sportininkė Christina Otto, gavusi 6 aukso medalius plaukimo srityje.

Amerikietis plaukikas Matas Biondi, iškovojęs 5 aukščiausio lygio medalius, šiek tiek atsilieka nuo Christinos. Jo tautietė Janet Evans gavo dar tris aukso medalius.

Sovietų Sąjungos futbolo komanda puikiai pasirodė žaidynėse Seule, kuri finale sugebėjo rezultatu 2: 1 pranokti iškilius brazilus, įvarčius pelnė Igoris Dobrovolsky ir Jurijus Savichevas.

XXIV vasaros olimpinėse žaidynėse sportininkai pademonstravo daug puikių rezultatų, tačiau šios žaidynės buvo įsiminė ir dėl daugybės dopingo skandalų. Taigi, garsus Kanados sprinteris Benas Johnsonas, 100 metrų nuotolį įveikęs fenomenaliu 9, 79 sekundžių laiku, prarado aukso medalį. Du Bulgarijos sunkiaatlečiai, iškovoję aukso medalius savo svorio kategorijose, buvo diskvalifikuoti. Baimindamiesi naujų skandalų, bulgarų sunkiaatlečiai paliko Seulą, išvyko net dar nepasiekę sportininkai.

Teisėjai ne visada elgėsi objektyviai. Taigi, bokso ringe būsima pasaulio bokso žvaigždė amerikietis Roy Jonesas visiškai pranoko savo Pietų Korėjos varžovą Parką Si Hooną. Smūgių santykis pasiekė 86:32 amerikiečio naudai, Park Si Hong kartą buvo numuštas. Tačiau teisėjas galiausiai atidavė pergalę sumuštam ir vos atsistojusiam ant kojų korėjiečiui. Nepaisant šio pralaimėjimo, Roy Jonesas gavo Tarptautinės mėgėjų bokso asociacijos išskirtinio Seulo olimpinių žaidynių boksininko vardą ir Valo Barkerio trofėjų. Šis prizas paprastai skiriamas konkurso nugalėtojui. Vėliau šią kovą vertinę teisėjai buvo diskvalifikuoti - buvo galima įrodyti, kad jie gavo kyšius iš Pietų Korėjos delegacijos. Sprendimas dėl nugalėtojo niekada nebuvo peržiūrėtas, tačiau 1997 m. Roy'ui Jonesui buvo įteiktas sidabrinis olimpinis ordinas.

Nepaisant labai dviprasmiškų rezultatų, Seulo olimpinės žaidynės tapo svarbiu etapu olimpinio judėjimo istorijoje. Visų pirma, gerokai sugriežtinus dopingo kontrolę, kitos olimpinės žaidynės tapo žymiai sąžiningesnės.