1998 M. Žiemos Olimpinės žaidynės Nagane

1998 m. Žiemos olimpinėms žaidynėms surengti Japonijos Nagano miestas buvo pasirinktas 1991 m. Birmingeme vykusiame Tarptautinio olimpinio komiteto posėdyje. Prieš tai žiemos olimpinės žaidynės Japonijoje vyko prieš 26 metus Sapore.

1998 m. Žiemos olimpinės žaidynės Nagane

Ši Nagano olimpiada buvo masiškiausia iš ankstesnių žiemos žaidynių pagal sportininkų ir dalyvaujančių šalių skaičių. Jame dalyvavo 72 šalys ir daugiau nei 2300 sportininkų. Žaidynių išvakarėse JT Generalinė asamblėja paragino šalis sustabdyti visus vidaus ir tarptautinius konfliktus. Olimpiados emblema buvo snaigės gėlė, ant kurios žiedlapio buvo pavaizduoti tam tikros sporto šakos atstovai.

Pagrindinė šių varžybų staigmena buvo 5 balų žemės drebėjimas vasario 20 d. Laimei, nė vienas olimpietis nenukentėjo. Svarbus įvykis buvo NHL ir TOK susitarimas, leidęs olimpinėse žaidynėse varžytis stipriausios ledo ritulio lygos sportininkams.

XVIII žaidynių sportininkai varžėsi 14 sporto šakų. Pirmą kartą olimpinio čempionato programoje buvo numatytos kerlingo, snieglenčių ir moterų ledo ritulio varžybos. Nagano olimpinėse varžybose dalyvavo žiemos sporto šakų egzotinių šalių sportininkai - Brazilijos, Urugvajaus ir Bermudų. Japonė Ionico Kasai atliko parodos šuolį su tramplinu ir tapo pirmąja moterimi, kuriai buvo suteikta tokia garbė.

Buvo sužaistas rekordinis to meto medalių skaičius - 68 setai. Daugiausiai medalių (29) iškovojo sportininkai iš Vokietijos, antri liko sportininkai iš Norvegijos su 25 medaliais, treti - rusai, turintys 18 medalių. Rusijos slidininkams pavyko laimėti visose disciplinose. Larisa Lazutina iškovojo tris aukso medalius, vieną sidabrą ir vieną bronzą. Olimpiados šeimininkai medalių įskaitoje užėmė tik 7 vietą.

Nagano olimpinių žaidynių išvakarėse buvo išrastas naujas riedučių dizainas su atsilaužusiu kulnu, leidęs sportininkams perrašyti savo greito čiuožimo pasaulio rekordus. 15-metė amerikiečių dailioji čiuožėja Tara Lipinski iškovojo auksą vienviečių varžybose ir tapo visų laikų jauniausia žiemos olimpinių žaidynių nugalėtoja.

Uždarymo ceremonijoje buvo paleistas fejerverkas iš 5000 reto grožio aukšto lygio užtaisų.