1976 M. Žiemos Olimpinės žaidynės Insbruke

Sovietų Sąjungos ir Vakarų šalių akistatos metu olimpiečių varžybos turėjo ne tik sportinę, bet ir svarbią politinę reikšmę - dvi socialistinės ir kapitalistinės sistemos bandė įrodyti, kurios raidos versija teisingesnė. Ne išimtis buvo ir olimpinės žaidynės Austrijos Insbruko mieste, kur vyko beviltiška kova dėl prizų.

1976 m. Žiemos olimpinės žaidynės Insbruke

Iš pradžių olimpiada turėjo vykti JAV, Denveryje. Tačiau miesto gyventojai referendume balsavo prieš žaidynes, todėl Olimpinis komitetas atsidūrė keblioje situacijoje. Todėl Insbrukas, kuris juos jau buvo priėmęs 1964 m., Sutiko rengti olimpines žaidynes.

Žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvavo 1123 žmonės iš 37 šalių. Varžybos vyko dešimtyje sporto šakų: kalnų slidinėjimas, bobslėjaus, greitojo čiuožimo, biatlono, šuolių su šuoliais, rogučių, lygumų slidinėjimo, kombinuoto slidinėjimo, dailiojo čiuožimo ir ledo ritulio. Pagal olimpiados rezultatus besąlygišką pergalę iškovojo Sovietų Sąjungos sportininkai, iškovoję 13 aukso, 6 sidabro ir 8 bronzos apdovanojimus. Antrąją vietą VDR užėmė 7 aukso, 5 sidabro ir 7 bronzos medaliais. JAV atstovai gavo trečią vietą - 3 aukso, 3 sidabro ir 4 bronzos medalius.

Ledo ritulys visada yra viena įspūdingiausių žiemos olimpinių žaidynių varžybų. Deja, žaidimus boikotavusi Kanados komanda Insbruke nekonkuravo, todėl amžini varžovai - SSRS ir Čekoslovakijos rinktinės - finale kovojo dėl teisės būti vadinamai stipriausia pasaulio komanda. Susitikimo pradžia nebuvo palanki SSRS ledo ritulininkams, jau pirmajame kėlinyje jie pralaimėjo rezultatu 0: 2. Antrajame kėlinyje jiems pavyko atsigauti, tačiau trečiajame, likus aštuonioms minutėms iki pabaigos, čekai vėl pirmavo. Nepaisant to, jų lūkesčiams nebuvo lemta išsipildyti - Aleksandro Jakuševo ir Valerijaus Kharlamovo tikslai leido SSRS komandai ketvirtą kartą iš eilės tapti čempionais. Čekai gavo antrąją vietą, trečiąją užėmė sportininkai iš Vokietijos.

Sovietiniai sportininkai gerai pasirodė ir dailiojo čiuožimo srityje. Irina Rodnina ir Aleksandras Zaicevas iškovojo auksą poriniame čiuožime, o Liudmila Pakhomova ir Aleksandras Gorškovas laimėjo šokius ant ledo. Vyrų vienkartiniame čiuožime sidabras atiteko Vladimirui Korolevui, kuris nusileido tik puikiam britui Johnui Curry. Tarp moterų aukso medalį pelnytai iškovojo amerikietė Dorothy Hamill.

Žaidimai buvo sėkmingi ir sovietų slidininkams. 30 kilometrų lenktynėse nugalėjo Sergejus Saveljevas, 15 kilometrų - dvi pirmąsias vietas užėmė Nikolajus Bazhukovas ir Jevgenijus Beljajevas. Komandinėse lenktynėse Sovietų Sąjungos komandai pavyko iškovoti bronzą, auksą iškovojo sportininkai iš Suomijos.

Moterų lygumų slidinėjime 10 kilometrų pirmoji buvo Raisa Smetanina, estafetėje auksą iškovojo sovietinės merginos.

Aukso medalį SSRS išsivežė ir biatlonininkai - 20 kilometrų asmeninėse lenktynėse Nikolajus Kruglovas tapo pirmuoju, estafetėje nebuvo lygių sovietų sportininkams.

1976 m. Žiemos olimpinės žaidynės tapo viena sėkmingiausių sportininkų iš SSRS ir visiems laikams pateko į sovietų ir rusų sporto istoriją.