1912 M. Vasaros Olimpinės žaidynės Stokholme

Penktosios 1912 m. Vasaros olimpinės žaidynės Stokholme vyko liepos 6–27 dienomis. Švedijos sostinė buvo pasirinkta rengti žaidynes 1904 m. Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sesijoje Berlyne.

1912 m. Vasaros olimpinės žaidynės Stokholme

Didysis penktosios olimpiados žaidynių atidarymas įvyko 1912 m. Liepos 6 d. Karališkame stadione. Atidarymo ceremonijoje dalyvavo Švedijos karalius Gustavas V ir Pierre'as de Coubertinas. 32 tūkstančius žiūrovų talpinančio stadiono tribūnos buvo pilnos.

Varžybose dalyvavo 2407 sportininkai iš 28 šalių. Varžybos vyko 14 sporto šakų, o tai šiek tiek nusileido ankstesnės olimpiados disciplinų skaičiui, tačiau bendras varžybų skaičius išaugo. Pirmą kartą penkiakovė pasirodė olimpinėje programoje, pirmą kartą tarp moterų vyko plaukimo varžybos. Būtent Stokholmo olimpiadoje į varžybų programą buvo įtrauktos klasikinės disciplinos - estafetės 4 x 100 ir 4 x 400 metrų, taip pat bėgimas 5000 ir 10000 metrų.

Varžybos vyko labai įtemptoje kovoje, tačiau daugelyje sporto šakų favoritai buvo iškart išsiaiškinti. Taigi 800 metrų lenktynėse nebuvo lygių amerikiečiams - Jamesui Meredithui, Melvinui Shepperdui ir Ira Davenportui.

5 km lenktynėse dramatiška kova vyko tarp suomio Hanneso Kolehmaineno ir prancūzo Jeano Bueno. Pergalė buvo prognozuota Prancūzijos bėgikui, kuris parengiamosiose varžybose pasiekė naują pasaulio rekordą. Pats sportininkas neabejojo pergale, manydamas, kad neturi vertų varžovų. Tačiau iškart po lenktynių pradžios paaiškėjo, kad jaunas Suomijos sportininkas Hannesas Kolehmainenas neketina jam pasiduoti. Jie visą atstumą bėgo koja į koją - jei vienam pavyko išsiveržti į priekį, kitas iškart jį pasivijo ir taip septyniolika kartų. Sekundėmis iki finišo prancūzui pavyko aplenkti varžovą, tačiau paskutiniais metrais suomis jį pasivijo ir sugebėjo pirmas kirsti finišo liniją. Praėjusią dieną prancūzo pasiektas rekordas buvo iškart pagerintas 30 sekundžių, o tai buvo tikrai fenomenalus pasiekimas. Toje pačioje olimpiadoje Hannesas Kolehmainenas iškovojo dar du aukso medalius 10 000 metrų ir 8 000 metrų kroso varžybose.

Amerikiečiai buvo pirmaujantys rutulio stūmime, o Patrickas McDonaldas ir Ralphas Rose iškovojo auksą ir sidabrą. Amerikiečiai taip pat pasižymėjo 110 metrų kliūtimi, auksą iškovojo Fredas Kelly.

Imtynių varžybos buvo labai įdomios. Rungtynių trukmė buvo apribota iki vienos valandos, lygiųjų atveju nugalėtojas buvo nustatytas taškais. Bet pusfinalyje ir finale laikas nebuvo ribojamas, todėl ruso M. Kleino ir suomio A. Asikaineno kova truko 10 valandų. Laimėjo suomis. Kadangi jis jį laimėjo pusfinalyje, jis iškart turėjo dalyvauti paskutinėje kovoje be poilsio, kurią pralaimėjo Švedijos sportininkui. Visi suomių ir juos palaikiusių rusų protestai buvo atmesti.

Šioje olimpiadoje buvo daug tokių nesąžiningų sprendimų. Taigi, šaudymo varžybose pradėjo lyti. Švedijos šauliams organizatoriai iškart pastatė baldakimą, o sportininkai iš kitų šalių nebuvo įleidžiami. Dėl to švedai iškovojo septynis aukso, šešis sidabro ir keturis bronzos medalius. Jie taip pat laimėjo bendroje komandų įskaitoje, gavę 24 aukso, 24 sidabro ir 17 bronzos medalius.

Nugalėtojai buvo apdovanoti Karališkame stadione. Po medalių įteikimo vyko pokylis, kuriame dalyvavo visi varžybų dalyviai. Pierre'as de Coubertinas kalbėjo apie būtinybę organizuoti kitas olimpiadas dar organizuotiau ir švęsti jas su džiaugsmu ir harmonija.