Kaip Sekėsi 1972 M. Olimpinėms žaidynėms Miunchene

1972 m. Miuncheno vasaros olimpinės žaidynės tapo viena garsiausių. Miestas tam ruošėsi daugelį metų, pastatyta daug naujų sporto įrenginių. Varžybose dalyvavo rekordinis skaičius sportininkų ir dalyvaujančių šalių. Nepaisant to, pasaulis ją prisiminė ne dėl sportinių pasiekimų, o dėl visiškai kitokių renginių.

Kaip sekėsi 1972 m. Olimpinėms žaidynėms Miunchene

1972 m. Vasaros olimpinėse žaidynėse dalyvavo 7134 sportininkai iš 121 šalies. Pirmą kartą jų sportininkus atsiuntė Albanija, Aukštutinė Volta, Gabonas, Dahomey, Šiaurės Korėja, Lesotas, Malavis, Saudo Arabija, Svazilandas, Somalis, Togas. Apdovanojimų rinkiniai buvo žaidžiami 23 sporto šakose. Pirmą kartą per olimpines žaidynes buvo pristatytas oficialus renginio talismanas, tai buvo įvairiaspalvis Waldi taksas.

Pagal varžybų rezultatus medalių įskaitoje lyderiai buvo sportininkai iš SSRS, kurie iškovojo 50 aukso, 27 sidabro ir 22 bronzos medalius. Įdomu tai, kad sovietų sportininkams buvo pavesta iškovoti bent 50 aukso medalių Sovietų Sąjungos įkūrimo 50-mečio garbei. Sovietų olimpiečiai susidorojo su užduotimi. Antrąją vietą užėmė JAV komanda, jos sportininkai gavo 33 aukso, 31 sidabro ir 30 bronzos medalių. Trečioji vieta atiteko VDR su 20 aukso, 23 sidabro ir 23 bronzos medaliais.

Lengvosios atletikos varžybos buvo labai užsispyrusios. Sovietų sprinteris Valerijus Borzovas sugebėjo iškovoti du aukso medalius vienu metu, sulaužydamas nedalomą amerikiečių monopolį. Vidaus sportininkams tai buvo pirmieji aukso medaliai sprinte. Antrąjį aukso medalį trišuolyje iškovojo Viktoras Saneevas. Šuolio į aukštį čempionu tapo Leningrado studentas Jurijus Tarmakas, įveikęs 223 cm aukštį. Puikiai pasirodė gimnastė Olga Korbut, iškovojusi tris aukščiausio lygio medalius ir vieną sidabrą vienu metu.

Sovietų trenerio Andrejaus Chervonenko treniruojami Kubos boksininkai Miunchene parodė sensacingą rezultatą, jie iškovojo tris aukso medalius. TSRS boksininkai su dviem aukso medaliais buvo iškart už jų. Visi aukso medaliai, išskyrus vieną, atiteko baidarių ir baidarių sovietų irkluotojams. Laisvojo stiliaus ir klasikinių imtynių imtynininkai iš SSRS iškovojo 9 aukso medalius.

Ne be sportinių sensacijų olimpinėse žaidynėse - visų pirma amerikiečių plaukikas Markas Spitzas pasiekė precedento neturinčią sėkmę, iškovodamas septynis aukso medalius vienu metu ir pasiekdamas septynis pasaulio rekordus.

Deja, Miuncheno olimpiadą nustelbė tragedija, kai rugsėjo 5 dieną palestiniečių teroristai užgrobė Izraelio komandą. Dėl labai neprofesionalaus policijos bandymo išlaisvinti įkaitus žuvo vienuolika sportininkų ir vienas policininkas. Būtent ši tragedija paskatino pasaulio slaptąsias tarnybas sukurti specialias grupes kovai su terorizmu.

Buvo nuspręsta tęsti olimpines žaidynes. Viena iš šio sprendimo priežasčių buvo noras parodyti, kad teroristų pastangos negali palaužti sportininkų nuotaikos, o olimpinės žaidynės yra aukščiau politinių skirtumų.