Vasaros Olimpinės Sporto šakos: Vandensvydis

Pirmą kartą komandos kamuolio žaidimo baseine taisykles suformulavo anglas Williamas Wilsonas. Tai darydamas jis bandė imituoti regbio vandens analogą. Vandensvydžio taisyklės įgavo modernią formą XIX a. 80-aisiais, o atgimę tradicijos reguliariai rengti olimpines žaidynes tradicijos, jos greitai užėmė nuolatinę vietą savo naujam sportui.

Vasaros olimpinės sporto šakos: vandensvydis

Kiekvienos iš dviejų aštuonių žaidėjų komandų tikslas yra įmušti daugiau įvarčių į varžovų vartus, nei įsileisti į savo vartus. Trijų metrų ilgio vartai plaukia priešingose baseino pusėse ne daugiau kaip 30 metrų atstumu vienas nuo kito ir kyla beveik metrą virš vandens. Taisyklės taip pat griežtai reglamentuoja kamuolio atėmimo iš varžovo būdus, o už jų pažeidimą yra 20 sekundžių pašalinimas - plaukikai laukia vandenyje, specialiai tam skirtame baseino kampe. Visas žaidimo laikas - 32 minutės - yra padalintas į keturis kėlinius, o jį skaičiuojantis teisėjas sustabdo chronometrą, kai kamuolys nėra žaidžiamas (ruošiamasi baudų metimams, pozicijų užėmimas po įvarčio ir pan.).

Ši sporto šaka olimpinėje programoje pasirodė seniai - jau antrosiose vasaros žaidynėse vandensvydžio turnyre dalyvavo 7 komandos. Tiesa, tada nebuvo laikomasi principo „viena šalis - viena komanda“, todėl, pavyzdžiui, bronzos medaliai buvo įteikti dviem Prancūzijos komandoms vienu metu. Pirmaisiais olimpiniais čempionais tapo šios sporto šakos tėvų atstovai - britai finale įveikė belgus.

III vasaros olimpinėse žaidynėse vandensvydžio turnyras buvo laikomas parodiniu - jame dalyvavo kelios Amerikos komandos. O pradedant nuo kitų žaidynių, rengiamų 1908 m. Londone, tokios varžybos vyksta reguliariai. Moterys iškovojo teisę dalyvauti vasaros žaidynėse ir šioje sporto šakoje tik po šimto metų po vandensvydžio debiuto olimpinėse žaidynėse - pirmasis moterų turnyras buvo surengtas 2000 m.

Tais metais abi Rusijos komandos iškovojo medalius - moterys iškovojo bronzos medalius, o vyrai paskutinėse rungtynėse pralaimėjo Vengrijos komandai. Kitoje olimpiadoje mūsų vyrai taip pat nelipo ant prizininkų pakylos - jie iškovojo bronzos medalius. Kitų šios sporto šakos apdovanojimų mes dar neturime, tačiau SSRS vyrų rinktinėje jų yra 7. Vengrijos olimpiečiai dominuoja šioje sporto šakoje - jie devynis kartus tapo pirmaisiais ir tris kartus užėmė kitus du olimpinio pakylos laiptelius.